WAŻNE INFORMACJE
Wychodząc naprzeciw wielu pytaniom naszych klientów postaramy się wyjaśnić jaką pozycję prawną mają koloidy złota i srebra na rynku handlowym.
W Unii Europejskiej, do której również należymy koloidy Au i Ag nie są dopuszczone do sprzedaży jako suplementy diety i długo nie będą. Jednostką odpowiedzialną za utrzymywanie tego stanu rzeczy w kraju jest Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) i od 2007r. nie wydano decyzji o dopuszczeniu Au i Ag jako suplementy diety.
Odnośniki do stron potwierdzających opisaną wyżej sytuację:
PWT (Postępowanie W Toku) co jest równoważne z niedopuszczeniem do rejestracji jako suplement diety.
Z tego tytułu handel koloidami metali szlachetnych może się odbywać tylko pod postacią kosmetyku, co nie znaczy, że nasze czyste złoto i srebro koloidalne traci swoje specyficzne właściwości znane i cenione od bardzo dawna.
Złoto i srebro koloidalne jest umieszczone w międzynarodowym rejestrze składników kosmetycznych w skrócie INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) co pozwala używać ich jako kosmetyk lub składnik kosmetyku, ale dopiero po przebyciu całej drogi niezbędnej do jego rejestracji.
Od lipca 2013r. została wprowadzona w życie dyrektywa unijna z 2009r. która reguluje wymagania związane z badaniami i rejestracją kosmetyku:
W porównaniu do suplementu diety, kosmetyki przechodzą szereg badań: mikrobiologicznych, fizyko-chemicznych, dermatologicznych, aplikacyjnych oraz test konserwacji, w którym muszą wykazać swoje silne bakteriobójcze działanie na wytypowanych szczepach bakterii, które to uzyskuje się za pomocą konserwantów.
Złoto i srebro same w sobie są bakteriobójcze, przez co są tak unikalne, a testy konserwacji naszego produktu umieszczone na stronie www.Goldex.com.pl świadczą o braku jakichkolwiek chemicznych konserwantów lub parabenów.
W postaci czystego koloidu stanowią swoiste wyzwanie do skutecznego zwalczania bakterii i grzybów użytych do testu konserwacji, który można zaliczyć tylko w 100%.
Obecnie wszystkie kosmetyki muszą być rejestrowane w centralnym unijnym systemie, w skrócie CPNP (Cosmetic Products Notification Portal), a te w których zastosowano nanotechnologię, bądź jeden ze składników w tej technologii, muszą przejść dodatkową ścieżkę rejestracji dla produktów zawierających nanomateriały.
Ostatecznym dokumentem, który dopuszcza kosmetyk do obrotu na rynku jest Ocena Bezpieczeństwa (Safety Assessment). Wydaje ją Safety Assessor - osoba szkolona i dopuszczona przez Unię Europejską, która po wnikliwej analizie wszystkich dokumentów potwierdza lub nie, zgodność produktu z przepisami i jednocześnie nakłada na producenta obowiązek posiadania numeru referencyjnego z systemu CPNP - bez którego nie można danego wyrobu wprowadzić na rynek.
Konsumencie pamiętaj:
Chcąc mieć pewność, że produkt kosmetyczny spełnia te wymogi należy żądać od producenta dostępu do aktualnej oceny bezpieczeństwa. Mamy wtedy pewność, że produkt spełnia standardy jakości i jest bezpieczny w użyciu. Jeżeli nie mogą Państwo uzyskać dostępu do tych dokumentów na stronie producenta lub w inny sposób oznacza to ,że są to produkty o zastosowaniu technicznym.